Blog > Komentarze do wpisu
11 września 06 - Hiszpania
I znów w Polsce. Ciężko uwierzyć ale jeszcze przedwczoraj bawiłam się w najlepsze na Fieście w Tarifie. Lubię ten moment zaraz po podróży. Głowa pełna wspomnień i optymizmu. Czuję, że mogę góry przenosić. Poznałam tylu wspaniałych ludzi i widziałam tyle nowych rzeczy w tak odmiennym od Polski kraju. Była to moja pierwsza podróż do Hiszpanii. Już nie mogę się doczekać kiedy tam wrócę.
 
 
 Jak już wspomniałam ziemia ma tam kolor czerwonawy. Wszystko jest jak Hiszpańska flaga, czerwono żółte! Ziemia, domy... nawet krowy nie są czarno białe tylko rude!
Ilości ptaków jakie widziałam na przelocie przyprawiają o zawroty głowy. Kanie czarne i trzmielojady lecą sznurkiem niczym przez autostradę.
Poznałam ciekawe przysłowie wymyślone na obozie w zeszłym roku – „każda vaka ma swojego ptaka”. I mogłam się przekonać jak wiele jest w nim prawdy. „Vaka” znaczy po hiszpańsku krowa ;) jednak w przysłowiu nie chodzi o określenie anatomiczne lecz o to, że prawie przy każdej krowie siedzi czapla złotawa! Prawdopodobnie ma to związek z żerowaniem czapli, która wyłapuje spłoszone przez krowę owady. Tak czy inaczej widok czapli wożonej przez krowę na grzbiecie jest komiczny!
 

 
 
Przez dwa tygodnie obserwowałam wraz ze znajomymi wiele gatunków ptaków. Samo obserwowanie wyglądało tak: rano dzieliliśmy się na grupy i obstawialiśmy różne obserwatoria usytuowane na wybrzeżu. Przez krótkofalówki podawaliśmy sobie informacje o widzianych ptakach i o kierunku lotu. Dzięki takiej współpracy można było śledzić wędrówkę danej grupy przez dłuższy czas. Jednego dnia zaobserwowaliśmy kilkadziesiąt ścierwników szykujących się do snu na drzewach. Odczekaliśmy do zmroku aby mieć pewność, że nie odlecą i od 6 rano następnego dnia czekaliśmy na stanowiskach żeby dowiedzieć się gdzie wyruszą. To był istny scierwnikowy dzień! Chyba padł wtedy rekord obserwacji tego gatunku!

Lista ciekawszych gatunków:

Bocian biały
Białorzytka rdzawa
Bocian czarny
Chwastówka
Cierlik
Czapla modronosa
Czapla nadobna
Czapla złotawa
Czerwonak
Drozdówka rdzawa
Dzierlatka iberyjska
Dzierzba rudogłowa
Gadożer
Ibis kasztanowaty
Jaskółka rudawa
Jaskółka skalna
Jerzyk alpejski
Jerzyk blady
Kalandra szara
Kamusznik
Kania czarna
Kania ruda (1os)
Kaniuk
Kuropatwa czerwona
Lutniczka
Mewa śródziemnomorska
Modrak
Orzeł iberyjski
Orzełek
Orzełek południowy
Ostrygojad
Piaskowiec
Pokrzewka aksamitna
Pokrzewka kasztanowata
Pustułeczka
Pustułka
Rybitwa czubata
Sęp plamisty
Sęp płowy
Sieweczka morska
Skowrończyk krótkopalcowy
Sokół skalny
Sokół wędrowny
Szczudłak
Ścierwnik
Trzmielojad
Żołna
 

 
 
Nie spodziewałam się, że będzie tam aż tak egzotycznie. Po ścianach naszego pokoju biegały gekony, modliszki i ogromne pająki a po drzewie przechadzał się kameleon! Całości dopełniły makaki na Gibraltarze i delfiny zwyczajne w zatoce. Szczerze się wzruszyłam widząc te piękne ssaki surfujące w fali tworzonej przez dziób statku. Były 2m ode mnie! I słyszałam dźwięki którymi się porozumiewały. Niesamowite przeżycie!
 
Tak mało miejsca a ja ciągle mogę pisać! Dziękuję wszystkim, dzięki którym mogłam przeżyć tak wspaniale ten czas!
 
Szczególne podziękowania dla:
 
COLECTIVO ORNITOLOGICO CIGUENA NEGRA
 
oraz
 
Alcedo Piotrek
Alicia
Fabricio
Francisco
Jinete Arkadiusz
Juan
Juvek Piotrek
Kapitan i jego żona (za pyszny obiad i piękne delfiny!)
Keith
Leonor
Logan Łukasz
Milva Agata
Montse
Pilar
Salvador
Teodor
Vincente
 
oraz Qba :)
 
Dziękuję Wam!


 
czwartek, 01 stycznia 2009, kasia_goworek

Polecane wpisy

  • Czas na zabawę w trzech wymiarach

    Dawno temu plastelina, później modelina a dziś glinka ceramiczna. Zawsze lubiłam dłubać. Zwykle robiłam miniaturki zwierzątek od biedronek po słonie. Jako, że m

  • Urodził się w zimie więc... zimorodek!

    Kolejna praca została zasugerowana długo oczekiwanym wydarzeniem w życiu moich przyjaciół. Poznaliśmy się zupełnie przez przypadek na wycieczce w Bieszczadach.

  • Koszulka z Płomykówką

    Od dawna chciałam jakoś jeszcze wykorzystać połączenie mojej pasji przyrodniczej z zawodem plastyka. I tak zrodził się pomysł projektowania koszulek z wizerunka